Yükleniyor

Ortodontik Tedavi

Ortodontik Tedavi

Ortodontik Tedavi

Ortodontik Tedavi

Çenelerin kendi içerisindeki veya çeneler arasındaki dişsel ve iskeletsel bozukluklarla ilgilenen diş hekimliği alanina ORTODONTİ ve bu alanda uzmanlaşan hekimlere ORTODONTİST denir.
 
Ortodontistler bu problemlere erken yaşta müdahale ederek daha hızlı ve daha kolay çözebilmektedirler. Bu nedenle ilk ortodontik muayene çocuklarda 7-8 yaşlarında başlamalıdır.
 
Ortodontik problemler fonksiyonel yani ağız solunumu, emme alışkanlıkları, tırnak ısırma gibi kötü alışkanlıklardan oluşabildiği gibi genetik kökenli olabileceğinden kendilerinde çene veya diş çapraşıklığı olan anne-babalar bu konuda daha dikkatli olmaları gerekmektedir.
 
Ortodontik tedaviler büyüme gelişim tamamlanmadan yapıldığında daha hızlı sonuçlar alınabilmekte ve çoğu zaman cerrahi bir müdahaleye ihtiyaç kalmamaktadır. Estetik bir gülüş için "Ortodonti" sadece dişsel düzeyde olabilecek çapraşıklık, kapanış bozukluğu veya simetrik olmayan bir görünüm olduğunda ise "her yaşta" bu ortodonti tedavi yapmak mümkündür. Günümüzde 60 yaş üstünde bir bireye dahi ortodontik tedavi uygulamak ve dişlerini düzeltmek kolayca yapılabilmektedir.